Podział
Potocznie mówiąc podziemie mamy na myśli „jakąś” przestrzeń znajdującą się pod ziemią, dla jasności przysłowiowe podziemie definiujemy, jako pojęcie określające przedmioty architektury podziemnej. Powyższy podział został dokonany na podstawie zapisów obecnie obowiązującego Prawa Budowlanego. Istnieje główny podział obiektów budowlanych na: budowle i budynki oraz obiekty małej architektury. Te ostatnie znajdujące się pod ziemią nie mogą istnieć bez dwóch pozostałych. Obiekt małej architektury podziemnej potrzebują wytworzonej przez budynek lub budowlę przestrzeni.
Budynki podziemne z ziemi i w ziemi- typy budownictwa podziemnego (uzależnione typem zabudowy i ukształtowaniem terenu)
Podział budynków podziemnych zależy od ukształtowania terenu i od typu zabudowy. Budynki podziemne mogą być realizowane na terenie płaskim, na skarpie lub na pagórku, w zabudowie: całkowicie schowanej w ziemi, atrialnej, jedno lub kilkuelewacyjnej, oraz w innych kombinacjach zabudowy. W typach zabudowy budynków podziemnych istotną rolę odgrywa „głębokość” pomieszczeń, przy której dostępność światła decyduje o przeszkleniach czy nawet o samej formie budynku. Typ zabudowy uzależniony jest od lokalizacji, ukształtowania terenu i funkcji budynku. Najważniejszy jest teren, pod który projektujemy budynek podziemny, dostosowując parametry w celu osiągnięcia odpowiedniej jakości zamierzenia budowlanego jak i samego budynku.
Budowa w/na „górce”
Jeśli mamy do dyspozycji teren z widoczną górką na całej działce budowlanej, możemy się zastanowić czy przypadkiem nie warto oderwać się od rzeczywistości i nie zaskoczyć przyszłych sąsiadów. Zamiast kosztownego wywożenia nadmiaru ziemi, możemy zdecydować się na niecodzienny projekt budowlany.
Budowa w/na skarpie
Wykonujemy dodatkowe wzmocnienia na zsuwanie się budynku, wykorzystujemy teren poprzez różne poziomowanie wnętrza, oddzielając strefy mieszkalne (dzienną, cichą, pomocniczą).
Budowa w/na terenie płaskim
Pokrycie budynku wyłącznie od strony stropodachu kilkudziesięciocentymetrowym gruntem jest najtańszym rozwiązaniem na takim terenie. W innym przypadku zakopujemy cały obiekt lub tworzymy uskok terenu pozostawiając jedną elewację odkrytą.
Budowa w/na uskoku terenu
Jeśli mamy do czynienia z terenem, na którym występuję uskok masy skalnej lub z powierzchniowym uskokiem warstwy gruntu wierzchniego, „wpychamy” budynek w uskok pozostawiając odkryte elewacje. Najbardziej opłacalne jest usytuowanie elewacji odkrytej od strony południowej.
„w/na”
Budowanie „w”, czyli wkopanie obiektu prawie w całości w dany teren. Budowanie „na”, czyli wkopanie częściowe obiektu, odkrycie jednej, dwóch (…) elewacji.
STANDARDY OSZCZĘDNIOŚCIOWE BUDYNKÓW PODZIEMNYCH
- Pasywne<=>Heliobudynki<=> Aktywne słonecznie
- Ekologiczne= zeroemisyjne= ekobudynki= budynki przyjazne środowisku
- Niskoenergetyczne i energooszczędne= niskoenergochłonne
- Samowystarczalne= autarkiczne= autonomiczne
- Inteligentne
- Zero energetyczne i plusenergetyczne