Kontakt i FAQ

  Skontaktuj się z nami

projekty@budynkipodziemne.pl

Architekt Marcin Jan GRZEGORZEK

ul. Żużlowa 90

44-203 Rybnik (woj. Śląskie)

NIP: 642 308 97 14

REGON: 367456804

tel. kom.: 506 502 220

 

Like us on FB

Dojeżdżamy na działki w całej Polsce na wizje lokalne, sprawdzamy czy się nadaję na zabudowę podziemną, analizujemy, oceniamy i radzimy.

 


 FAQ / Najczęściej zadawane pytania

  1. Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu/budynku podziemnego?

W użytkowaniu budynku podziemnego jesteście Państwo w stanie zaoszczędzić nawet do 85% na kosztach energii, jakie budynek potrzebuje na ogrzewanie i chłodzenie. Naturalne obniżanie temperatury latem, oraz naturalne zapobieganie ucieczki ciepła zimą, spowodowane jest uwarstwieniem przegród zasypanych. Oszczędność zabudowy podziemnej łączy się również z brakiem konieczności przeprowadzania remontów i kosztów utrzymania dachu i elewacji (brak pokryć, elementów, narażonych na działanie atmosfery, z wyłączeniem elewacji wypuszczonej z gruntu).

  1. Czy w budynku podziemnym odczuwa się dyskomfort, spowodowany brakiem światła dziennego?

Projektując  budynki podziemne uwzględniamy nie tylko obecnie obowiązujące przepisy odnośnie światła naturalnego w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, ale również komfort psychiczny przyszłych użytkowników budynków podziemnych. Często dzieje się tak, że zabudowa podziemna posiada więcej przeszkleń aniżeli budynek konwencjonalny, nadziemny. Aby móc osiągnąć prawidłowe doświetlenie światłem naturalnym wykonujemy: odpowiednią ilość okien i przeszkleń, pamiętając jednocześnie o intymności pomieszczeń, jeżeli tego wymagają, płaski strop bez podciągów lub innych elementów załamujących światło, projekty wnętrz uwzględniający prawidłowo dobraną kolorystykę ścian i wykończeń meblarskich. W przypadku planów budynków z „głębszymi” pokojami lub pomieszczeniami umieszczonymi z dala od elewacji "odkopanej", wprowadzamy świetliki dachowe wśród roślinności na dachu zielonym. Rozplanowujemy budynek tak, aby w pomieszczeniach gdzie ma być najwięcej światła nie znajdywały się elementy zacieniające pokoje: słupy, podciągi, okapy, inne elementy części budynku. Na etapie projektu budowlanego istnieje możliwośc przeprowadzenia analizy przesłaniania i doświetlenia światłem naturalnym ziemianki.

  1. Czy wszystkie działki są odpowiednie do budowania ziemianek?

Większość działek budowlanych posiada nośne grunty i bez problemu można posadawiać wszelakie obiekty budowlane. W przypadku działek ze skomplikowanymi warunkami gruntowymi, przeprowadza sie analizę podłoża i projekt geotechniczny mający na celu prawidłowe posadowienie budynku na wybranej działce. Zazwyczaj w przypadku budowy podziemnej, unika się gruntów gdzie woda gruntowa zalega wysoko lub działek na których istnieje ryzyko osuwisk.

  1. Jak wygląda fundament budynku podziemnego na szkodach górniczych?

Zabezpieczenia budynku na szkody górnicze są uzależnione od wielkości deformacji terenu (obniżenie terenu promień krzywizny, nachylenie teren). Najczęściej posawiada się budynek na płycie/przeponie żelbetowej lub na skrzynie żelbetowej z betonu wodoszczelnego oraz w wprowadza się inne dodatkowe elementy zakładające że np. ściana zasypana ulegnie mikrospękaniom.

  1. Czy prowadzą Państwo również nadzór nad budową ziemianek?

Tak, możemy podpisać umowę na tzw. nadzór autorski nad inwestycją lub nadzór inwestorski.

  1. Co wpływa na jakość budynku podziemnego 

Wiele czynników wpływa na jakość budynku podziemnego, jednym z ważniejszych, w szczególności w Polsce jest działka- ukształtowanie terenu, miąższość gruntu, poziom wody gruntowej, szkody górnicze, deformacje terenu. Istotnym aspektem jest również prawidłowe zaprojektowanie przegród zewnętrznych, w szczególności tych znajdujących się pod ziemią. Dobór technologii wznoszenia ścian, łączenie newralgicznych momentów w budynku również wpływa na jakość ziemianki. Odpowiedni zakres projektu tj. odpowiednia ilość detali wykonawczych jest dla nas priorytetem. 

 

Like us on FB